Kurs fotografii: ABC Fotografii Cyfrowej

Jak w pełni wykorzystać możliwości aparatu, aby fotografia dawała Ci satysfakcję, a zdjęcia były powodem do dumy?

Czy Fotografia to Twoje hobby? Pasja? Sposób na miłe spędzenie czasu? A może z fotografią, związane są Twoje plany zawodowe? Niezależnie od tego, na które pytanie odpowiesz twierdząco, wiem, że Ty podobnie jak ja lubisz fotografować. Podobnie jak ja masz aparat fotograficzny i czerpiesz przyjemność z łapania ulotnych chwil i zapisywania ich na filmie lub karcie pamięci.

Jak widzisz, mamy trochę wspólnego, należymy do pewnej grupy ludzi, dla których fotografia jest czymś ważnym. Gdy o 4 rano wyruszam nad Narew, aby 'upolować' wschód słońca, nie jeden popuka się w czoło. Nie przejmuję się tym bo to jest dla mnie ważne. Przypuszczam ,że dla Ciebie również, skoro czytasz ten tekst. A jeśli zainteresowała Cię oferta kursu fotografii, to znaczy, że tak jak ja chcesz rozwijać swój warsztat fotograficzny.

Być może teraz zastanawiasz się, czy kurs fotografii, który prowadzę, jest dla Ciebie. Spróbuję rozwiać Twoje wątpliwości i opisać kurs w miarę możliwości najdokładniej odpowiadając na pytania, które najczęściej zadają mi przyszli uczestnicy.

Dla kogo jest ten kurs?

Obecnie kurs 'ABC Fotografii Cyfrowej' składa się z 2 części. Obie części są przeznaczone dla początkujących fotoamatorów. Część II jest naturalnie kontynuacją i rozwinięciem części I.

Cały kurs obejmuje najważniejsze zagadnienia z podstaw fotografii. Aby skorzystać jak najwięcej, warto przejść przez obie części, ale jeżeli czujesz, że już trochę umiesz, to możesz zacząć naukę od części II. Jeżeli uważasz, że wystarczą Ci absolutne podstawy, a reszty dowiesz się z książek czy Internetu, to możesz zakończyć naukę na części I.

Czy to na pewno kurs dla mnie?

Jeżeli masz aparat fotograficzny, lubisz robić zdjęcia, ale przeważnie fotografujesz w trybie AUTO, to kurs jest dla Ciebie. Jeżeli zdarza Ci się zrobić dobre zdjęcie, ale nie potrafisz powiedzieć jak to się stało i dlaczego jest ono dobre - ten kurs jest dla Ciebie. Jeżeli masz nowoczesny aparat, ale przeraża Cię ilość funkcji, a wręcz boisz się aby czegoś nie zepsuć - tak, ten kurs jest dla Ciebie. Jeżeli od dawna robisz zdjęcia, ale chcesz ugruntować i poukładać swoją wiedzę - ten kurs jest również dla Ciebie.

Jeżeli przeczytałeś kilka książek o fotografii, śledzisz strony fotograficzne, oglądasz filmy instruktażowe, wysyłasz zdjęcia na konkursy, uczestniczysz w plenerach - zakres kursu może być dla Ciebie zbyt podstawowy, szczególnie I część - zajrzyj do programu zajęć i upewnij się, że zagadnienia, które będziemy poruszać są dla Ciebie nie jasne być może kurs NIE jest dla Ciebie.

Czy muszę już coś umieć?

Uczestnicząc w cz. I nie musisz umieć nic oprócz włączenia i wyłączenia aparatu. Jeżeli chcesz zacząć od cz. II - łatwiej Ci będzie jeżeli opanujesz materiał z cz. I.

Jaki aparat mam używać podczas kursu?

Marka nie ma znaczenia. Ważne aby był to aparat cyfrowy z możliwością ustawień manualnych (czyli taki gdzie możemy przełączyć się w tryb P, A (Av), S (Tv), M. Przyznaję że na zajęciach w cz. II kursu więcej zyskają posiadacze lustrzanek cyfrowych, użytkownicy kompaktów niektórych funkcji nie będą mogli sprawdzić w praktyce.

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia mają formę mieszaną - teoria + praktyka. Na każdym spotkaniu uczestniczyć będziesz w prezentacjach multimedialnych, oraz ćwiczeniach praktycznych. Otrzymasz również skrypty wykładów w formie wydrukowanej, gdzie będziesz (jeżeli lubisz) notować informacje z zajęć.

Dodatkowo podczas spotkań plenerowych przećwiczysz wszystkie nowo nabyte umiejętności. Po każdych zajęciach otrzymasz zadanie domowe, które potem ocenię na zajęciach. Dzięki temu uzyskasz większą mobilizację do samodzielnych ćwiczeń, a zarazem sygnał zwrotny czy zadanie zostało dobrze wykonane i co ewentualnie należy poprawić.

Jak często odbywają się zajęcia?

Kursy poranne.

Spotykamy się przeważnie 1 raz w tygodniu na zajęciach w Sali Szkoleniowej w godzinach godzinach 9:30 - 11:30. Dodatkowo w ramach kursu odbywają się plenery (jeden plener w części I i dwa plenery w części II). Na kursach porannych plenery są w ramach zajęć porannych (w tygodniu) z wyjątkiem 1 pleneru nocnego, który zwykle odbywa się w sobotę.

Kursy popołudniowe

Spotykamy się przeważnie 1 raz w tygodniu na zajęciach w Sali Szkoleniowej w godzinach godzinach 18:00 - 20:00. Dodatkowo w grupach popołudniowych w weekendy odbywają się plenery (jeden plener w części I i dwa plenery w części II).

Dokładne dni spotkań dla poszczególnych grup szkoleniowych znajdziesz w tabeli poniżej.

Gdzie odbywają się zajęcia

Sala szkoleniowa mieści się przy ul. Przędzalnianej 60 w Białymstoku.

Ile osób jest w grupie?

Maksymalnie mogę zapisać do grupy 12 osób. Minimum to 6 osób.

Czego nauczę się na kursie?

 • Dowiesz się jak najlepiej wykorzystać swój aparat i jak o niego dbać aby Ci dobrze służył
 • Nauczysz się jak poprawnie naświetlać zdjęcia aby jak najmniej fotografii lądowało w koszu
 • Nauczysz się jak dobierać temat zdjęcia aby zainteresować nim odbiorcę
 • Dowiesz się jak komponować obraz, aby najsilniej oddziaływał na oglądającego
 • Poznasz różne cechy światła i nauczysz się dostrzegać jego walory, aby fotografować o najlepszej porze dnia
 • Dowiesz się jak przygotować się do wyjścia w plener, jakich akcesoriów użyć, aby sprostać niesprzyjającym warunkom oświetleniowym i pogodowym.
 • Nauczysz się odróżniać dobre zdjęcia od złych przez co liczba tych drugich radykalnie się zmniejszy

Ponadto

 • Nauczysz się zaawansowanych funkcji w swoim aparacie
 • Poznasz różne tryby pomiaru światła i nauczysz się korzystać ze światłomierza
 • Poznasz zasady pracy z lampą błyskową i nauczysz się łączyć światło zastane ze światłem błyskowym
 • Poznasz podstawowe zasady fotografowania ludzi, aby Tworzyć piękne portrety dzieci i dorosłych
 • Dowiesz się jak fotografować przy małej ilości światła, aby wykreować niezwykłe krajobrazy nocne
 • Przekonam Cię również do tego, aby ostateczny szlif Twoim zdjęciom nadać w komputerze i podpowiem jakich programów do tego używać aby nie zbankrutować ;-)
 • Dowiesz się także jak zaprezentować swoje zdjęcia w formie fotokastu aby znajomi z zapartym tchem oglądali Twoje relacje fotograficzne.

Oczywiście to tylko fragment tej wiedzy, którą uzyskasz podczas zajęć. Oprócz wiadomości, które uzyskasz ode mnie, nie mniej istotne jest to, że spotkasz ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wiem że uczestnicy moich kursów często umawiają się na wspólne fotografowanie i dalej rozwijają swoją pasję.

Widząc później ich zdjęcia na różnych forach internetowych jestem dumny z tego, że przynajmniej w malutkim stopniu to zasługa kursu, który ukończyli.

Ile muszę zainwestować?

Ceny uczestnictwa w kursie pokazuje poniższa tabela.
wariant Cena
Część I (5 tygodni, w tym 1 plener) 470 zł
Część II (8 tygodni, w tym 2 planery) 670 zł
Część I + Część II (13 tygodni, w tym 3 plenery) 990 zł (oszczędzasz 150 zł) *

*cena ze zniżką dotyczy jednorazowej rejestracji na obie części kursu

A co jeśli mi się nie spodoba?

Oczywiście teoretycznie może się zdarzyć taka sytuacja, że nie przypadnie Ci do gustu sposób prowadzenia zajęć, zakres materiału lub jego wartość merytoryczna. Ja zrobię wszystko, abyś był/była zadowolony/zadowolona, ale jeżeli po pierwszych 3 zajęciach zdecydujesz, że to nie dla Ciebie, zgłoś to do prowadzącego, a oddamy Ci całą wpłaconą kwotę, bez żadnych potrąceń, nie pytając o przyczyny rezygnacji. Bierzemy te ryzyko na siebie. (szczegóły Gwarancji Satysfakcji w Regulamienie PAF)

Kiedy jest najbliższy kurs?

Oto lista najbliższych terminów, na które można się jeszcze zapisać.

Kursdata rozpoczęciaplanowana data zakończenia
ABC Fotografii Cyfrowej Cz. I
zajęcia w poniedziałki 18:00 - 20:00
2020-08-312020-09-28
ABC Fotografii Cyfrowej Cz. II
zajęcia w poniedziałki 18:00 - 20:00
2020-10-052020-11-30
ABC Fotografii Cyfrowej Cz. I
kurs poranny, zajęcia w środy 9:30 - 11:30
2020-09-232020-11-04
ABC Fotografii Cyfrowej Cz. II
kurs poranny, zajęcia w środy 9:30 - 11:30 (z przerwą świąteczną)
2020-11-182020-02-03

I co teraz?

Jeżeli masz jeszcze wątpliwości czy wziąć udział w kursie, zajrzyj do programu i sprawdź jaki zakres materiału obejmuje każda z części, jeżeli nie - ...

...zarezerwuj miejsce jeszcze dziś!

 

 

Zapraszam

Sławomir Gawryluk