Fotografia jest takim rodzajem zainteresowań, w którym oprócz umiejętności dużą rolę odgrywa wrażliwość na piękno świata. Poczucie estetyki, artystyczne spojrzenie na przedmioty, krajobrazy, ludzi – wszystkie te cechy łączą się w spójną całość i tworzą odpowiednią przestrzeń na rozwój zamiłowania do fotografii. Zatem jeśli umiemy już dostrzec piękno w otaczającej nas rzeczywistości- co dalej?
Wybór sprzętu fotograficznego
Jeśli nie posiadasz jeszcze profesjonalnego aparatu, a ceny lustrzanek Cię przeraziły – spokojnie, amerykański fotograf Chase Jarvis ma dla Ciebie dobrą wiadomość. „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie\”, w teorii oznacza to, że sprzęt, którym fotografujesz nie ma dużego znaczenia – o ile robisz to z pasją i wyczuciem. W praktyce natomiast Chase sugeruje by wziąć ten aparat, który akurat masz pod ręka. Bez znaczenia czy jest to aparat cyfrowy, analogowy czy może aparat w telefonie komórkowym. Najważniejsza jest chęć rozwijania w sobie pasji, dlatego pakuj sprzęt i korzystając z pierwszych dni wiosny zrób jak najlepsze fotki! Pięknie powiedział Anel Adams- „Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim\”. Podsumowując, ważniejsza jest głowa pełna pomysłów oraz kreatywne myślenie aniżeli najdroższa lustrzanka.
„Czy nie jestem za stary/ za młody by zacząć fotografować?”
Jest to jedno z częstych pytań, które dostajemy podczas zapisów na kurs w Podlaskiej Akademii Fotografii. Śpieszymy z odpowiedzią- NIE! Każdy wiek jest dobry by realizować się w swoich pasjach. Bez znaczenia czy masz 18, 50 lub 80 lat, zawsze jest czas na odkrycie swojego talentu i zasobów. Najmłodsi uczestnicy naszych szkoleń mieli 14 lat, jest to idealny czas na eksperymentowanie z nowymi dziedzinami zainteresowań oraz odkrywania tajników fotografii. Najstarsi uczestnicy to zazwyczaj osoby na emeryturze. Oznacza to wyłącznie więcej czasu na fotografowanie i zdobywanie cennej wiedzy. Nieważne ile masz lat, kluczem do sukcesu jest chęć i wytrwałość w swoich postanowieniach, zatem Twoja przygoda z fotografią może się zacząć już dziś!
„Kiedy zacznę robić zdjęcia jak profesjonalista?”
Istnieje bardzo mądre przysłowie, które brzmi: nie od razu Rzym zbudowano. Uświadamia nas ono o tym, że założonego celu nie osiągnie się tak szybko jakbyśmy tego chcieli – czeka nas ciężka praca, która oczywiście z dnia na dzień przybliża nas do spełnienia naszych zamiarów. Tak samo jest w fotografii- jeśli nie wychodzą nam zdjęcia wyglądające jak dzieła Ansela Adamsa lub Henriego Cartiera Bressona, to zupełnie naturalne zjawisko i nie powinniśmy się załamywać lub co gorsza – odpuszczać sobie fotografii.
Trening czyni mistrza, im więcej pracy włożymy w doskonalenie naszych umiejętności tym lepszymi fotkami będziemy mogli się pochwalić. Istnieje wiele szkół fotografii oferujących kursy poszerzające kompetencje fotograficzne. Jedną z nich jest oczywiście Podlaska Akademia Fotografii, jednakże z myślą o osobach dopiero co zaczynających swoją przygodę z fotografią został stworzony bezpłatny poradnik. Jest to pigułka wiedzy podstawowej, która z pewnością przybliży Ci tajniki dobrych zdjęć. Jeśli masz ochotę zaczerpnąć świeżej dawki informacji wejdź na https://paf.edu.pl/lista-adresowa-paf/, podaj swój adres e-mail oraz imię, a my nieodpłatnie wyślemy Ci przynajmniej 3 przydatne materiały edukacyjne.
Fotografuj tak często jak się tylko da
Nie od dziś wiadomo, że im częściej wykonujemy daną czynność tym lepsi w niej jesteśmy. Chcąc nauczyć się robić dobre zdjęcia powinniśmy robić je przy każdej możliwej okazji. Francuski fotograf Henri Cartier-Bresson powiedział kiedyś: Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi. Co jest istotą tego zdania? Rozwój oraz umiejętność dostrzegania nowych rzeczy. Im więcej zdjęć wykonamy tym bardziej jesteśmy otwarci na nowości. Jeśli miałbym dać jedną radę początkującym fotografom byłoby to: Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!
Ciekawą opcją jest także wyjazd w plener w innymi szkolącymi się fotografami. Jest to możliwość nie tylko wzajemnego wsparcia i rozwoju, ale też okazja na poznanie wielu inspirujących ludzi, których również fascynuje fotografia. Mnóstwo kursów i szkoleń fotograficznych ma w swojej ofercie wspólne wyjazdy plenerowe. Jest to znakomita szansa na rozpoczęcie swojej przygody z aparatem w towarzystwie ciekawych osób.
Czerpać wiedzę na temat fotografii można z wielu źródeł. Istnieje mnóstwo książek, które w postaci poradników dzielą się wiedzą dotyczącą robienia dobrych zdjęć. Na platformie YouTube również możemy znaleźć bezpłatne materiały wideo, które tłumaczą różne zagadnienia z dziedziny fotografii. Jednak, jeśli chciałbyś w przyśpieszony sposób dowiedzieć się o wszystkich najpotrzebniejszych rzeczach związanych z fotografią cyfrową, zapraszamy Cię na kurs „ABC Fotografii Cyfrowej”, który przeznaczony jest dla fotoamatorów. Czekamy na Ciebie i do zobaczenia!
Pingback: Najpopularniejsze rodzaje fotografii | Podlaska Akademia Fotografii