5 sposobów na lepsze zdjęcia z wakacji

Niecałe dwa tygodnie temu było zakończenie roku szkolnego. Oznacza to tylko jedno – nadeszły długo oczekiwane wakacje. Pogoda za oknem jest doskonała, świeci słońce i jest ciepło, a większość z nas ma już zaplanowane urlopy. Dla każdego z nas wakacyjny wyjazd oprócz wypoczynku kojarzy się również z masą zdjęć. W końcu liczymy na odpoczynek od pracy, ale nie od fotografowania, prawda? W wakacje chyba każdy fotografuje jeszcze więcej, ale czy więcej znaczy lepiej? Dziś będzie wakacyjny post – opowiemy Ci o kilku ważnych elementach, które sprawią, że przywieziesz z wakacji jeszcze więcej udanych zdjęć i to niezależnie od tego czy masz profesjonalną lustrzankę czy prosty kompakt!

1. Wczesne wstawanie​

Po pierwsze, na wakacjach trzeba się wyspać… błąd! Fotograf nigdy nie śpi, fotograf czeka na dobre światło – pół żartem pół serio. Wczesne wstawanie naprawdę się opłaca, w szczególności jeśli chodzi o udane zdjęcia. Niezależnie od tego czy jesteś nad morzem, w górach  czy nawet w mieście – wstań przynajmniej raz, pół godziny przed wschodem słońca i idź robić zdjęcia. Zobaczysz, że światło, które wyrysuje Twoje zdjęcia będzie miało niepowtarzalny i ujmujący charakter. Zdjęcia wówczas zrobione będą przyciągały uwagę swoją barwą i zrównoważonym naświetleniem. Wschód słońca daje nam szereg różnych możliwości na udaną fotografię. Wiemy, że wschód słońca jest w okolicach 4:00, ale najtrudniej jest podjąć decyzję by wstać z łóżka. Potem, gdy zobaczysz piękne słoneczne światło nie będziesz chciał wracać do domu, a efekty Twoich zdjęć zdecydowanie zrekompensują Ci wczesną pobudkę. Naprawdę warto!

Poranne światło zawsze dodaje klimatu do naszych zdjęć. fot. Sławomir Gawryluk

2. Twój indywidualny czas na fotografowanie​

Będąc na wakacjach przeważnie jesteśmy z rodziną lub z przyjaciółmi. Fotografowanie jednak nie należy do zajęć stadnych i najlepiej nam wychodzi gdy możemy się w pełni skoncentrować tylko i wyłącznie na zdjęciach. Będąc wśród bliskich nam osób często tracimy tę koncentrację i uwagę na rzecz rozmów bądź zwiedzania dlatego wygospodaruj sobie przynajmniej jedną godzinę (może być o 4 z rana, ale nie koniecznie), aby w samotności oddać się fotografii i sto procent swojej uwagi poświęcić zdjęciom. Kiedy możesz się skupić na komponowaniu, kadrowaniu, dostrzeganiu i nic innego Cię nie rozprasza to zaczynasz widzieć więcej, a to zdecydowanie będzie wpływać na jakość Twoich zdjęć. Gdy Twój umysł nie jest zapracowany przetwarzaniem miliona informacji, a Ty nie musisz odbierać telefonów lub pilnować dzieci, to zaczniesz dostrzegać to czego wcześniej widzieć nie mogłeś.

3. Nie kończ na jednym zdjęciu

Jeżeli dostrzeżesz interesujący motyw, np. jakiś ciekawy budynek, piękne pasma górskie lub lokalny targ, poświęć czas na to, aby sfotografować to kilka razy. Jeżeli jest taka potrzeba wróć tam drugi lub trzeci raz, o innej porze dnia lub przy innej pogodzie. Nie poprzestawaj na jednym zdjęciu, ponieważ często dobra fotografia wymaga innego światła lub innego kąta widzenia. Jeden kadr może mieć tak naprawdę wiele różnych możliwości na sfotografowanie oraz wzbudzenie różnorodnych emocji. Często jest tak, że prześpimy się i na drugi dzień ten sam motyw fotografujemy zupełnie inaczej, np. wdrapując się na drzewo lub kładąc się na ziemi. Wakacje to idealny czas na eksperymenty i poświęcenie fotografii więcej czasu niż dotychczas!

Most
Czasem prosty motyw, który mijamy dzisiątki razy, może być atrakcyjnm tematem naszej fotografii. fot. Sławomir Gawryluk

4. Im mniej tym lepiej.

To stara zasada fotografów, która pomaga w zachowaniu czystego kadru. Jeżeli chcesz, żeby Twoje fotografie miały jasny i czytelny przekaz, postaraj się aby zdjęcie miało jak najmniej elementów odciągających uwagę. Główny motyw Twojego zdjęcia powinien być od razu zauważony tak, żeby odbiorca nie musiał zadawać sobie pytania “ale co autor miał na myśli?”. Jak to zrobić? Przykładowo: skracając głębie ostrości – eksponujemy wówczas nasz główny motyw ostrością, a w polu nieostrości ukrywamy mniej istotne elementy zdjęcia. Inną metodą jest podejście bliżej fotografowanego obiektu, aby po prostu zajął on więcej miejsca w naszym kadrze. Poprzez wielkość motywu automatycznie sprawiamy, że zostaje on odbierany przez widza jako ważniejszy od pozostałych. Natomiast jeśli uchwycimy na zdjęciu jakiś niepożądany element to bez obaw, całe szczęście istnieją programy edytorskie takie jak Photoshop czy Lightroom, które z naszą pomocą w mgnieniu oka wyeliminują niechciany obiekt.

Torpedownia
Proste kadry bronią się same, nie komplikuj – upraszczaj. fot. Sławomir Gawryluk

5. Bierz zawsze aparat ze sobą.

Najwięcej wartościowych ujęć tracimy, kiedy aparat zostawiamy w bagażniku lub w pokoju hotelowym. Jeśli pasjonuje Cię fotografia to niech Twoje narzędzie pracy zawsze będzie z Tobą. Oczywiście są sytuacje, kiedy ze względów bezpieczeństwa lepiej aparatu nie brać ze sobą (każdy zapewne łatwo rozpozna takie okoliczności). Natomiast oprócz sytuacji zagrażającym nam i naszemu aparatowi staraj się fotografować dużo, a z każdego nieudanego zdjęcia wyciągaj wnioski. Warto jest robić ogólnie mnóstwo zdjęć, ponieważ to również wpływa na nasze doświadczenie fotograficzne. Im więcej zrobionych zdjęć tym bardziej wprawieni jesteśmy w   posługiwanie się aparatem, a co za tym idzie – wyciągamy dane refleksje dotyczące naszej  twórczości.

I na koniec: jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to KONIECZNIE przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu. Niektórzy twierdzą, że z instrukcji nie nauczysz się fotografowania, to prawda, ale nauczysz się panować nad sprzętem i przestanie Cię on ograniczać, a to da Ci dużą swobodę, w szczególności będąc na wakacjach. Mamy nadzieję, że wykorzystasz nasze rady i zachęcamy do podzielenia się swoimi wakacyjnymi fotografiami pod postem n.t. tego wpisu na naszym Facebookowym profilu PAF. Czekamy!

1 komentarz do “5 sposobów na lepsze zdjęcia z wakacji”