W poprzednim wpisie omówiliśmy, jak rozpocząć pierwsze kroki z fotografią. Wyjaśniliśmy, że kluczowym w rozpoczęciu przygody ze pstrykaniem zdjęć są przede wszystkim chęci i własne zaangażowanie. Im więcej wkładamy w pracę nad lepszymi fotkami tym lepsze jakościowo one są. OK – jeśli zmotywowaliśmy Cię do postawienia pierwszych kroków z fotografią zatem warto również przedstawić jakie są najpopularniejsze typy fotografii, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Fotografia ma to do siebie, że dzieli się na wiele różnych rodzajów. Można rozpocząć specjalizację w jednym konkretnym kierunku fotograficznym, aczkolwiek możesz też równocześnie szkolić się w kilku typach – wszystko zależy od Ciebie i od Twojego zapału do pracy. My natomiast wyróżniliśmy te rodzaje, które według nas są:
- najpopularniejsze,
- najbardziej interesujące,
- dają naprawdę szerokie pole do popisu.
Fotografia portretowa
Jeśli praca z ludźmi jest czymś w czym czujesz się swobodnie, a przy okazji umiesz dostrzegać ludzkie piękno oraz jesteś otwarty na różnego rodzaju poczucie estetyki – koniecznie spróbuj swoich sił w fotografii portretowej. Ważnym elementem w tego typu fotografii jest podejście indywidualne do modela. Każda twarz opowiada inną historię, Twoim zadaniem jest przedstawienie jej w jak najbardziej wyrazisty sposób. Dlatego wykonując zdjęcia portretowe ważna jest odpowiednia współpraca między fotografem a modelem. Dobry portret to pojęcie wszechstronne, ponieważ co człowiek to inna technika i kompozycja. Specyfiką tego typu fotografii jest również właściwe uchwycenie emocji poprzez mimikę twarzy modela. Patrząc szerzej na fotografię portretową można również wyodrębnić kilka innych typów. Jednym z nich są portrety biznesowe oraz wizerunkowe. Ich rolą jest budowanie marki osobistej naszego klienta. Wiele cennych informacji na temat znajdziesz w tym wpisie: https://slawomirgawryluk.pl/portret-wizerunkowy-i-biznesowy-czyli-o-podstawie-budowania-marki-osobistej/
Fotografia rodzinna
„Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”. Ale żeby to powiedzenie miało sens, to fotograf musi umieć wykonać te najlepsze zdjęcie. Zatem czym charakteryzuje się fotografia rodzinna i jaka jest jej specyfika? Można śmiało powiedzieć, że jest to mieszanka sesji portretowych oraz reportażowych. Skupiamy się tutaj na uwiecznieniu emocji, które panują w rodzinnym gronie. Zdjęcia powinny emanować prawdziwą energią i uczuciami – w końcu jest to pamiątka na całe życie. Sesja rodzinna powinna odbywać się w dobrej atmosferze, dlatego ważna jest również relacja między fotografem a fotografowanymi, należy zapewnić im pełną swobodę oraz komfort. Fotografia rodzinna musi być oparta przede wszystkim na dobrej zabawie naszych modeli. To właśnie spontaniczność oraz szczere reakcje są kluczem do udanych zdjęć rodzinnych.
Street photo
Uliczna fotografia jest jedną z najsłynniejszych rodzajów fotografii. Nie wymaga ona dużego doświadczenia w fotografii, liczy się spostrzegawczość oraz wrażliwość. Nic dziwnego więc, że street photo zrzesza fanów na całym świecie. Cechą wspólną wszystkich ulicznych fotek jest to, że przedstawiają one dany moment i chwilę, która ma na celu wzbudzić w odbiorcy różne emocje- od nostalgii do szczęścia. Nie ma uniwersalnej recepty na dobre street photo, aczkolwiek fundamentem tego typu fotografii jest spontaniczność oraz umiejętność obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Sprawna reakcja na dynamiczne sytuacje również są kluczowe w ulicznej fotografii. Typowym zabiegiem, który wykorzystują fotografowie w street photo jest wtopienie się w tłum – pozwala to na niewyróżnianie się w otoczeniu, co umożliwia niezaburzony rytm wydarzeń oraz nie rozpraszanie otoczenia.
Fotografia krajobrazowa
Jeśli podróżowanie sprawia Ci dużą przyjemność to prawdopodobnie znakomicie odnajdziesz się w fotografii krajobrazowej. Specyfiką tych zdjęć jest uwiecznianie piękna, które oferuje nam otaczający nas świat. Mogą być to piękne, zielone łąki lub widok na oświetlone miasto z dziesiątego piętra – wszystko zależy od Ciebie i Twojego pomysłu na zdjęcie. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od street photo, tutaj staramy się nie skupiać na ludziach i wykonywanych przez nich czynnościach. Fotografia krajobrazowa koncentruje się przede wszystkim na przedstawieniu przyrody, architektury bądź zapierającego dech w piersiach widoku. Jeśli mielibyśmy rzucić jedną, powszechną radę na lepsze zdjęcia krajobrazowe byłoby to – zadbaj o jak najlepsze światło. Oświetlenie w fotografii krajobrazowej odgrywa fundamentalną rolę i tak naprawdę to właśnie ono w dużej mierze decyduje o tym czy zdjęcie będzie udane czy nie.
Fotografia eventowa
Fotografia eventowa zwana również fotografią reportażową to dziedzina zajmująca się uwiecznianiem momentów i chwil podczas różnego rodzaju wydarzeń, imprez oraz uroczystości. Zadaniem fotografa jest przedstawienie eventu w taki sposób by zdjęcia rzetelnie odzwierciedlały charakter imprezy. Istotną kwestią wobec fotografowania uroczystości jest „bycie niewidzialnym”. W praktyce oznacza to po prostu nie zasłanianie gościom danych wydarzeń/ wystąpień oraz oczywiście nie rozpraszanie ich swoją obecnością. Zdjęcia powinny być jak najbardziej naturalne oraz przedstawiające prawdziwe reakcje i emocje. Używanie silnego światła lampy błyskowej skierowanego wprost w fotografowanych ludzi jest częstym błędem wśród fotografów. W znaczny sposób zaburza to komfort oraz swobodę uczestników imprezy.
To tylko kropla w morzu w kontekście rodzajów fotografii. Jest ich znacznie więcej jednak tak jak wspomnieliśmy – wymieniliśmy najpopularniejsze i najbardziej interesujące. Jeśli zastanawiasz się, którą drogę wybrać i co będzie dla Ciebie najlepsze to przeanalizuj to w czym czujesz się najlepiej. Kontakt z drugim człowiekiem? Podróże po świecie? A może huczne eventy? Daj znać w komentarzu, w którym stylu odnajdziesz się najlepiej a my oczywiście zapraszamy na kurs fotografii do Podlaskiej Akademii Fotografii.