Jak dbać o sprzęt fotograficzny

Jak dbać o sprzęt fotograficzny?

Zaopatrując się w nowy sprzęt fotograficzny naturalne jest, że chcemy by działał on jak najdłużej. Jednakże aparaty i akcesoria fotograficzne często wymagają pewnej pielęgnacji, w szczególności w kwestii przechowywania. Nie ma znaczenia jakiej marki aparat posiadamy – każdy z nich wymaga wyjątkowej troski, która wpłynie na jego żywotność a zarazem sprawi, że zaoszczędzimy pieniądze na zbędnych naprawach. Zatem jak dbać o sprzęt fotograficzny tak, żeby posłużył nam na długie lata? 

Przechowywanie

plecak
Używaj torby lub plecaka fotograficznego

We właściwej pielęgnacji aparatu dużą rolę odgrywa to w jaki sposób go przechowujesz. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup torby lub plecaka fotograficznego. Natomiast trzeba pamiętać, by rozmiar był dostosowany do naszego aparatu. Torba lub plecak nie powinny być ani za duże ani za małe. W konsekwencji zakupu zbyt dużej torby aparat jest bardziej narażony na liczne usterki, ponieważ będzie mieć zbyt dużo wolnej przestrzeni wokół siebie. Natomiast za mała torba spowoduje silny ucisk na naszym urządzeniu co może negatywnie wpłynąć na jego mikroelementy. Odpowiednia torba fotograficzna powinna być wyposażona w chociaż kilka przegródek. Takie rozwiązanie sprawi, że wszystkie akcesoria będą miały swoje indywidualne miejsce. Żel pochłaniający wilgoć jest również mile widziany w sytuacji przechowywania sprzętu w torbie/plecaku. Pamiętaj, że ekran aparatu jest jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenia elementem. Jeśli planujesz sesję na plaży warto zaopatrzyć się w szkło ochronne, ponieważ nawet najlepiej i najbezpieczniej schowany sprzęt jest narażony na uszkodzenia piaskiem poprzez np. porysowanie. Odpowiednia temperatura jest także ważna w dbaniu o aparat. Gdy nie używamy aparatu przez dłuższy czas, powinien się on znajdować w miejscu gdzie panuje temperatura pokojowa. 

Zima, a dbanie o aparat

Podczas zimowych plenerów często możemy spotkać się z licznymi przykrymi niedogodnościami. Należą do nich przede wszystkim zaparowane szkła bądź rozładowany akumulator. Jednak wcale nie oznacza to zakazu fotografowania w zimę. Jest kilka metod, które mogą uratować zimowe plenery i pozwolą cieszyć się fotografowaniem bez względu na warunki atmosferyczne.  

Pamiętaj, aby po powrocie do domu, nie wyjmować od razu aparatu z torby. Pozwól aby temperatura wokół aparatu powoli osiągnęła temperaturę pokojową.

Największym wrogiem zimowych plenerów jest zdecydowanie wilgoć. Opady deszczu lub śniegu nie wpływają dobrze na sprzęt fotograficzny, dlatego zanim zabierzemy się do zimowych sesji można najpierw rozważyć zakup pokrowca przeciwdeszczowego. Tego typu akcesorium może uratować nasz aparat przed mokrym śniegiem i ewentualnymi awariami. Dużym plusem jest również stosunkowo niska cena, ponieważ pokrowce przeciwdeszczowe można kupić nawet za 30 zł. 

W fotografowaniu zimą powinniśmy również pamiętać o tym, że aparat powinien być niezmiennie w tej samej temperaturze. Gwałtowne zmiany temperatury są niewskazane ponieważ analogicznie jak z okularami – po wejściu do pomieszczenia w którym panuje wyższa temperatura szkła zaparowują się. Z aparatem jest dokładnie tak samo – para, która skropli się na płycie głównej lub matrycy pozostawia piętno na długo, ponieważ istnieje duża szansa, że nasz aparat przestanie być sprawny. Dlatego też, jeśli zdecydowałeś się z wyjść z aparatem na mróz to utrzymuj go ciągle w tej samej temperaturze, wchodzenie z nim do ciepłych pomieszczeń lub chowanie pod kurtkę w celu “ogrzania” przyniesie zdecydowanie więcej krzywdy niż pożytku. 

Pamiętaj, aby po powrocie do domu, nie wyjmować od razu aparatu z torby. Pozwól aby temperatura wokół aparatu powoli osiągnęła temperaturę pokojową, aby uniknąć skroplenia pary wodnej i ewentualnego zwarcia elementów elektronicznych.

Dobre nawyki 

Wypracuj u siebie dobre nawyki, które ułatwią Ci dbanie o sprzęt fotograficzny. Po wypracowaniu u siebie pewnych automatycznych zachowań będziesz mieć większą pewność, że Twój sprzęt posłuży Ci na długie lata. Pierwszym nawykiem powinno być używanie paska od aparatu. Przerzucenie aparatu przez szyję bądź owinięcie go wokół nadgarstka zminimalizuje ryzyko upuszczenia go na ziemię. Ponadto, zredukuje to ryzyko ewentualnej kradzieży aparatu.

Innym cennym nawykiem, który pozwoli Ci przedłużyć żywotność Twojego sprzętu jest pozycja, w której odkładasz nieużywany aparat. By zapobiec gromadzenia się wilgoci oraz kurzu i zminimalizować ryzyko upadku powinniśmy umiejscowić aparat w taki sposób, żeby szkło obiektywu było ukierunkowane albo w bok albo w dół. Ponadto, pamiętaj również o tym by nie wymieniać obiektywu w niesprzyjających warunkach, np. kiedy w powietrzu unosi się pył albo kurz. Nawet najmniejsza drobinka może zaszkodzić i nieść przykre konsekwencje wobec naszego sprzętu fotograficznego. 

Natomiast w kwestii czyszczenia dobrze sprawdza się tzw. gruszka, którą można użyć do wydmuchania małych drobinek. Problemy z zabrudzoną matrycą można spróbować rozwiązać piórem czyszczącym do matryc. Jeśli nie czujecie się wystarczająco pewnie by samodzielnie zająć się czyszczeniem sprzętu, śmiało można oddać aparat specjaliście, który z pewnością dokładnie zajmie się odświeżeniem aparatu. 

Obowiązkowym wyposażeniem fotografia jest również ściereczka z mikrofibry. Najlepiej mieć ich nawet kilka. Dbaj o to aby ściereczka była czysta i… była zawsze pod ręką.

Ochrona obiektywu

lens
Stosuj filtr UV, szczególnie w przypadku droższych obiektywów.

Jednym z kluczowych narzędzi, które dają nam na dodatkową ochronę jest zdecydowanie filtr UV. Sama nazwa daje nam silne skojarzenie z okularami słonecznymi i generalnie  wszystkim co chroni nas przed promieniowaniem słonecznym aczkolwiek filtr UV w fotografii ma jeszcze kilka innych zastosowań. Przede wszystkim chroni szkło naszego obiektywu przed wszelkimi zabrudzeniami oraz w razie upadku minimalizuje ryzyko zbicia szkła obiektywu. Dużym plusem używania filtra UV jest to, że jest on praktycznie niewidoczny na zdjęciach tak więc używając go praktycznie zapominamy, że jest on na naszym obiektywie. Podobne działanie ma dekielek na obiektyw, on także wpływa na ochronę obiektywu, jego celem jest ochrona obiektywu przed zabrudzeniem, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Innym narzędziem, które pomoże nam zadbać o nasz obiektyw jest osłona przeciwsłoneczna. Jej celem jest eliminacja niepożądanych efektów świetlnych, które pojawiają się w obrazie np. jasne plamy. Osłona przeciwsłoneczna zapewnia również dystans do przedniej soczewki obiektywu chroniąc ją przed kroplami deszczu czy niezamierzonym dotknięciem palcami.

Tulipany
Osłonę przeciwsłoneczną (tzw. tulipan) możesz zakładać do codziennego fotografowania, nie wpłynie ona sposób negatywy na zdjęcie, a może ochronić przednią soczewkę obiektyw przed uszkodzeniami.

Podsumowując, dbanie o aparat i jego akcesoria nie należy do rzeczy najprostszych aczkolwiek wypracowując sobie pewne nawyki zaczynamy automatycznie podchodzić do spraw związanych z pielęgnacją naszego sprzętu fotograficznego.

Dbając o swój aparat dbasz także o poziom swoich zdjęć, tak więc stan Twojego aparatu doskonale odzwierciedlają fotografie przez Ciebie wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk