Pasja w fotografii

Jak rozwijać i pielęgnować pasję fotografowania?

W obecnych czasach fotografowanie stało się czymś na tyle powszechnym, że tak naprawdę każdy z nas choć raz miał styczność z robieniem zdjęć. Media społecznościowe sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z fotografią, a granica między amatorami, a zawodowcami staje się coraz bardziej płynna. Dobre zdjęcie, w pewnych warunkach, można wykonać bez posiadania profesjonalnego i drogiego sprzętu fotograficznego. Jeśli ma się dobry pomysł, chęci i motywację do rozwoju pasji to nawet telefonem komórkowym można wykonać udaną fotografię. Zatem jeśli czujemy, że fotografia jest czymś co lubimy robić w wolnych chwilach, a robienie zdjęć i wymyślanie nowych pomysłów na sesje sprawia nam ogromną frajdę – jak rozwijać i pielęgnować te zainteresowanie? 

Zdobywanie wiedzy

Nie od dziś wiadomo, że żeby rozwijać się w danym kierunku potrzebna jest ciągła edukacja i samodoskonalenie się. Jeśli czujesz, że fotografia jest czymś co sprawia Ci przyjemność to warto zainwestować swój czas na rozwój tej pasji. Nawet jeśli wykonujesz amatorskie zdjęcia i nie wiążesz swojej przyszłości z zawodem fotografa to nic nie stoi przeszkodzie by dowiedzieć się czegoś więcej – zwłaszcza, że robienie ładnych zdjęć to fajna umiejętność, w szczególności w dobie królującego Instagrama. Oprócz kursów i warsztatów fotograficznych w Internecie można znaleźć wiele darmowych poradników, które zdecydowanie wspomogą naukę fotografii.

Na stronie Podlaskiej Akademii Fotografii również widnieje bezpłatny poradnik, w którym zawarte są wskazówki z myślą o osobach zaczynających swoją przygodę z fotografią.

E-booki nie są jedyną formą zdobywania wiedzy o fotografii. Na platformie YouTube jest wiele filmów instruktażowych, których celem jest pomoc w zdobywaniu wiedzy. Można tam znaleźć poradniki każdego rodzaju – od obsługi aparatu do tajników zdjęć portretowych czy malowania światłem.

\"\"
Nie zapominaj też o książkach, jest ich na rynku naprawdę mnóstwo.

Dla osób, które czasy amatorskiego robienia zdjęć mają już dawno za sobą nie oznacza to wcale końca rozwoju w tej dziedzinie. ,,Człowiek uczy się całe życie”, w myśl tego przysłowia powinniśmy pamiętać, że doskonalić się w danej branży można zawsze, nie ma żadnego limitu. Istnieje wiele kursów fotografii oraz warsztatów przeznaczonych dla osób, które mimo tego, że mają duże doświadczenie w fotografii to wciąż są głodni nowej wiedzy. Bardzo polecamy takie podejście, zdecydowanie pielęgnuje ono naszą pasję do fotografii, doskonali nasze umiejętności i wpływa na naszą motywację. 

Doświadczenie

Zdobywanie nowego doświadczenia również wpływa na rozwój i pielęgnację pasji. Ważne jest, żebyśmy oprócz zdobywania nowej wiedzy i szlifowania starej próbowali nowych rzeczy – nie zamykali się na jeden schemat, tylko chętniej eksperymentowali i podchodzili do fotografii z otwartą głową.

Ważne jest, żebyśmy oprócz zdobywania nowej wiedzy i szlifowania starej próbowali nowych rzeczy – nie zamykali się na jeden schemat, tylko chętniej eksperymentowali i podchodzili do fotografii z otwartą głową

Za nowe doświadczenia uznaje się tak naprawdę wszystko, czego jeszcze nie próbowaliśmy. Interesują Cię podróże? Weź aparat i pojedź do nieznanego Ci wcześniej miasta lub kraju i zrób tak dobre zdjęcie jak tylko potrafisz. Ponadto warto jest robić ogólnie dużo zdjęć, ponieważ to również wpływa na nasze doświadczenie. Często używam określenia \”wyprowadź aparat na spacer\”. Im więcej zrobionych zdjęć tym bieglej posługujemy się aparatem, a co za tym idzie – wyciągamy własne wnioski dotyczące naszej twórczości i bez wątpienia wzbogacamy nasz warsztat.

Dodatkowo, w kwestii doświadczenia – jeśli jesteś nieśmiały i krępuje Cię fotografowanie osób Ci nieznanych, lub po prostu wstydzisz się robić zdjęcia w obecności obcych ludzi – tym bardziej powinieneś to robić. W ten sposób oswoisz się ze swobodnym fotografowaniem i wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, a nic tak nie rozwija jak przełamywanie własnych barier i lęków. Mała podpowiedź: odwiedzaj różne imprezy masowe i festyny. Tam ludzie są przyzwyczajeni do fotografów, ich reakcje będą bardziej naturalne, a ty odważysz się częściej podnosić aparat do oka.

\"\"
Na imprezach masowych łatwiej pokonać barierę sfotografowania obcej osoby.

Inspiruj się i inspiruj innych

Interesując się fotografią i chcąc rozwijać się w tej dziedzinie warto jest znać różnych mistrzów fotografii takich jak np. Henri Cartier Bresson, Robert Capa lub Ansel Adams.

Oglądając pracę innych twórców, którzy osiągnęli duży sukces w dziedzinie fotografii możemy poznać historię ich twórczości, a zarazem zaznajomić się z  rozmaitymi stylami w fotografii.

Gdy spodoba nam się czyjeś zdjęcie nie ma nic złego w zapisaniu go i traktowaniu jako inspiracji. Trzeba mieć także świadomość, że inspiracja nie jest tym samym co plagiat. Niektóre zasady w fotografii są zasadami powszechnymi, należy do nich między innymi zasada trójpodziału.

Obecnie Pinterest stał się stroną z masą ciekawych pomysłów na sesje, które mogą posłużyć jako inspiracja do naszego nowego kroku w fotografii. Kto wie, może w przyszłości Ty będziesz dla kogoś inspiracją? Inspiruj się i inspiruj innych. 

Fotografia jest naprawdę wspaniałą pasją, o którą warto dbać i rozwijać. Dzięki niej możemy uchwycić masę pięknych momentów na jednym obrazki i mieć pamiątkę do końca życia! Ponadto, fotografia jest doskonałą formą na wyrażanie swoich myśli, poglądów oraz emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk